Шахтјор од ФИФА бара 50 милиони евра

Од:

Украинскиот клуб Шахтјор бара од Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) 50 милиони евра. Шахтјор оштетата ја бара пред Судот за спортска арбитража во Лозана.

dobivaj vesti na viber

Тимот од Доњецк се жали на одлуката на ФИФА да им дозволи на странските фудбалери во Украина еднострано да ги раскинат договорите и да ги напуштат клубовите поради воената состојба.

13-кратниот шампион на Украина на почетокот на овој месец ја поднел тужбата.

Шахтјор протестира против одлуката донесена на 21 јуни, во која се вели дека тренерите и играчите имаат право да ги прекинат договорите со украинските клубови до 30 јуни 2023 година, освен ако не се постигне договор меѓу играчите и тренерите и нивните сегашни клубови до 30 јуни оваа година.

Ова му создаде посебен проблем на тимот кој отсекогаш бил познат како „Легија на странци“ со голем број Бразилци. Во моментот кога ФИФА ја донесе одлуката во Шахтјор имаше 14 фудбалери од странство.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Ана Ололовска

ФИФА им забрани на навивачите во Катар да носат облека која потсетува на крстоносните војни

Катерина Павлова-Николовска

ФИФА е корумпирана, Катар не требаше да го добие Светското првенство процени Европскиот парламент

А1он

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство

ФИФА отвори дисциплинска постапка против Еквадор

Претседателот на ФИФА повикува на прекин на огнот во Украина за време на Светското првенство во фудбал

А1он