Севиља на прагот на ново финале во Лига Европа

Бранителот на трофејот во Лига Европа шпанската екипа Севиља е на чекор до ново финале откако во првиот полуфинален дуел од Лига Европа синоќа ја победи Фиорентина со 3:0. Севиља ја искористи предноста на домашниот терен и стигна до висока предност.

Головите за шпанскиот клуб ги постигнаа Алекс Видал (17. минута и 52.минута) и Кевин Гамеиро (75. минута).

Во второто полуфинале Наполи и Днипро одиграа нерешено 1:1. Домаќинот Наполи поведе во 50. минута со голот на Давид Лопез, а изедначи резервистот Јевен Селезнов во 81. минута. Тој една минута претходно го замени Никола Калиниќ.

Реванш натпреварите се играат на 14. мај.

Одложениот натпревар на Тотенхем со Рен нема да биде презакажан, соопшти УЕФА

Лига Европа: Лион, Вест Хем и Ајнтрахт Франкфурт први ја минаа групната фаза

Наполи поразен од Спартак, Елмас го израмни рекордот за најбрз гол во Лига Европа

Де Лаурентис е подготвен да потроши 10 милијарди евра за да создаде турнир што ќе ги замени ЛШ и ЛЕ