Саутгејт го продолжи договорот со Англија до 2024 година

Од:

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт и официјално го обнови договорот. Тој ќе ја води репрезентацијата до 2024 година, кога завршува Европското првенство, објави „Скај спортс“.

dobivaj vesti na viber

Претходниот договор на Саутгејт со репрезентацијата беше пресметан до 2022 година со плата од три милиони евра годишно. Според новиот договор, според пишувањата на медиумите, Англичанецот ќе добива по пет милиони по сезона, што ќе го направи најплатен тренер во историјата на националниот тим.

Саутгејт ја предводеше репрезентацијата на Англија во 2016 година. Под негово водство, тимот стигна до полуфиналето на Светското првенство 2018 година, а учествуваше и во финалето на Евро 2020 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска

Рагник: Не требаше да дозволиме продолженија и пенали

Ана Ололовска

Стив Брус е нов менаџер на Вест Бром

А1он