Сабонис за Халибуртон – Трејд на релација Индијана-Сакраменто

Од:

Сакраменто Кингс и Индијана Пејсерс ќе разменат шест кошаркари. Пејсерс по Карис Лаверт ќе ги напушти и Домантанс Сабонис, што е јасен сигнал дека франшизата влегива во целосна реконструкција.

dobivaj vesti na viber

Покрај Сабонис, во Сакраменто ќе се преселат Џастин Холидеј и Џереми Лемб. Кингс добија и пик на драфтот во 2027 година.

Од Сакраменто во Индијанаполис заминаа Бади Хилд, Тајрси Халибуртон и Тристан Томпсон.

Најголемо изненадување во овој трејд е Халибуртон кој сезонава има просек од 17,3 поени и 9,4 асистенции. Младиот 21-годишен кошаркар требаше да биде еден од предводниците на Кингс, но очигледно газдите имаат поинакви планови.

Би можело да ве интересира

Почина Бил Расел, најтрофејниот кошаркар во НБА

Дрејмонд: Би ги победиле Булс со Џордан, а Јута би ги добиле со 40 поени разлика

Горан Наумовски

Новицки: Требаше порано да се пензионирам

Дурент би можел да се врати во Голден стејт

Силвер: Не ми се допаѓа што Дурент побара трансфер

Дресот на Кари најпродаван во Европа