Рио ја сака организацијата на Светското клупско фудбалско првенство

Од:

Бразилскиот град Рио де Женеиро изрази интерес за организација на Светското фудбалско клупско првенство по откажувањето на Јапонија, која требаше да биде домаќин на натпреварувањето во декември.

– Работиме на тоа. Тоа е желба на Рио, откако Јапонија се откажа. Би било навистина интересно натпреварувањето да го донесеме во Рио, изјави градоначалникот Едуардо Паес.

Тој додаде дека неговата администрација веќе ги контактирала Бразилската фудбалска федерација и „други надлежни страни“ за реализација на желбата.

– Постојат врски, контакти со ФИФА. Но, не е едноставно, бидејќи се чини дека постои волја ова натпреварување да продолжи да се организира во Азија, посочи Паес.

Јапонија на почетокот на овој месец официјално ја откажа организацијата поради ограничувањата поврзани со коронавирусот.

ФИФА сè уште не донела одлука за новиот термин на Светското клупско првенство, кое би можело да биде поместени од декември за јануари идната година.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Гори Рио де Женеиро: Паравоените банди палат низ градот како одмазда за убиството на „господарот на војната“

Карневалот во Рио повторно откажан поради пандемијата

Ана Ололовска

Карневалот во Рио де Жанеиро во 2022 година ќе трае 40 дена

Ана Ололовска

Откажан Карневалот во Рио

Карневалот во Рио се одложува за идното лето поради пандемијата

Жарко Настоски

Коронавирусот го откажа и Карневалот во Рио

Ана Ололовска