Рекордни 43 поени за Џејмс сезонава во НБА-лигата

Од:

Екипата на Лос Анџелес лејкерс, предводена од извонредниот Леброн Џејмс, рано утрово го совлада тимот на Портланд со 139:106.

На натпреварот одигран во Лос Анџелес, најефикасен кошаркар беше Џејмс со 43 поени и 14 скока. Така, 37-годишниот Американец постави личен рекорд во тековната сезона во НБА-лигата.

Исто така, Леброн ја зголеми својата серија на натпревари во кои постигна 30+ поени на седум натпревари.

По овој триумф, Лејкерс со биланс (18-19 победи-порази) се наоѓаат на 8. место во Западната конференција.

Би можело да ве интересира

Филаделфија казнета поради Ембид

Поранешниот член на Лејкерс и филмски актер осуден на 90 години, „сексуалниот предатор“ конечно е во затвор

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Драма во НБА лигата: Кошаркар на Оклохома колабираше пред соиграчите

ЕСПН: Никола Топиќ ќе биде шести пик на НБА драфтот

Горан Наумовски

Трипл-дабл на Јокиќ во победата на Денвер против Милвоки

Адетокунбо: Ги разбирам нашите навивачи кои не исвиркаа