Реал го изедначи рекордот на Барселона

Од:

Реал Мадрид синоќа го победи Еспањол во Барселона со 2:0 и го стигна рекордот на Барселона од 16 последователни победи во Примера кои Каталонците го остварија под водство на Пеп Гвардиола сезоната 2010/11.

Стрелци на головите за „кралскиот клуб“ беа Хамес Родригез и Карим Бензема.

Резултати на другите осум завршени натпревари од четвртата рунда во Примера:

Бетис – Гранада 2:2,
Леганес – Барселона 1:5,
Атлетико Мадрид – Спортинг Хихон 5:0,
Еибар – Севиља 1:1,
Лас Палмас – Малага 1:0,
Осасуна – Селта Виго 0:0,
Атлетик Билбао – Валенсија 2:1,
Виљареал – Реал Сосиедад 2:1.

Последниот дуел од оваа рунда е закажан за вечер меѓу Алавес и Ла Коруња.

Табела: Реал Мадрид 12 бодови, Барселона 9, Лас Палмас 9, Атлетико Мадрид 8, Севиља 8, Виљареал 8,…

Би можело да ве интересира

Реал нема да ги пушти своите играчи да играат на ОИ

Детаљ за кој најмногу се зборува – дали Винисиус заслужи црвен картон?

Предраг Петровиќ

Навивач на Атлетико Мадрид му се заканувал на девојче бидејќи носело дрес од Реал Мадрид

Горан Наумовски

Винисиус заминува доколку Реал потпише со Мбапе

Предраг Петровиќ

Реал реши да го „казни“ Мбапе, му дава 100 милиони евра помалку од пред две години

Модриќ повеќе не е резерва, повторно е во првите 11 на Реал

Предраг Петровиќ