Рамос по победата над Украина: Убаво е да се постигнуваат голови за националниот тим, но главната работа е како игравме

Од:

Дефанзивецот на шпанската фудбалска репрезентација Серхио Рамос беше двоен стрелец во синоќешната победа над Украина со 4:0 во Лигата на нации.

– Сакам да давам голови за репрезентацијата, но главната работа е како игравме и на кој начин ги заработивме три бода. Бевме многу добри во вршењето висок притисок кон противничките играчи. Многу е важно што не промашувавме. Постепено, чекор по чекор, тренерот изгради многу солиден тим. Секој млад фудбалер кој игра во репрезентацијата мора да преземе целосна одговорност. Овие играчи не се повикани во националниот тим затоа што се само момци кои ветуваат, истакна 34-годишниот Рамос.

Шпанија по две кола во 4. група од А-дивизијата е лидер на табелата со четири бода од две средби. Украина има три, Германија два, а Швајцарија еден бод.

Би можело да ве интересира

Бугарскиот селектор задоволен од жрепката во Лигата на нации

Ана Ололовска

Дешамп: Покажавме силен карактер

Ана Ололовска

Манчини ги осуди италијанските навивачи поради свирежите кон Донарума

Ана Ололовска

Италија загуби дома за прв пат од 1999 година

Ана Ололовска

Шпанија ја победи Италија и сe пласира во финалето во Лигата на нации

Ана Ололовска

Италија без повредениот Имобиле на фајнлфорот во Лига нации

Ана Ололовска