ПСЖ сигурен, Златан 21 од 21

На отварањето на 24 коло од француската лига, ПСЖ успеа да го скрши отпорот на Бастија дури во второто полувреме.

Тренерот Карло Анчелоти реши да го одмара својот напаѓачки тандем Ибрахимовиќ и Лавеци, но сепак во продолжение мораше да ги внесе во игра.

Првото полувреме на овој натпревар не беше многу интересно , мрежите мируваа.

Карло Анчелоти имал што да им каже на своите играчи на полувремето ,па тоа вроди со плод со голот на Менез во 56-та минута.

Во продолжение на натпреварот во игра влегува Ибрахимовиќ кој од пенал постигнува гол и ја зголемува предноста на својот тим на 2-0.

Меѓутоа неизвесноста ја враќа играчот кој штотуку влезе во игра , Казри и веќе во 83та минута го намалува водството на ПСЖ на 2-1.

Сепак за заверка на победата на “Светците” се погрижи Лавеци кој во 89та минута постигна гол за 3-1.

Новото засилување на парижаните Дејвид Бекам не доби шанса за деби на овој натпревар и за тоа ќе почека до следното коло.

Во Франција тврдат дека Зидан на лето ќе застане на чело на ПСЖ

Гризман му даде поддршка на Умтити: Без него немаше да го освоиме СП, тој е примерен професионалец