ПСЖ пропушти шанса да се искачи на врвот во Лига 1

Шампионот Пари Сен Жермен не искористи можност да избие на првото место на табелата во Француското фудбалско првенство, откако синоќа на гостувањето кај Лил одигра нерешено 1:1 и освои само еден бод.

Едисон Кавани во 29.минута им донесе водство на „светците“, а домашната екипа изедначи по големата грешка и автоголот на голманот на ПСЖ Салваторе Сиригу во 42.минута.

На другите вчерашни натпревари постигнати се следниве резултати: Бастија – Евиан 1:2, Генгамп – Каен 5:1, Мец – Бордо 0:0, Монпеље – Сент Етиен 0:2 и Ница – Рен 1:2.

Претходно своите дуели ги одиграа: Лориен – Олимпик Марсеј 1:1, Нант – Тулуз 1:2 и Монако – Ленс 2:0.

Последниот натпревар од 16.коло во Лига 1 е закажан за вечерва во 21 часот кога се среќаваат Олимпик Лион и Ремс.

Табела: Олимпик Марсеј 35 бодови, ПСЖ 34, Сент Етиен 29, Рен 28, Бордо 28,…

Во Франција тврдат дека Зидан на лето ќе застане на чело на ПСЖ

Гризман му даде поддршка на Умтити: Без него немаше да го освоиме СП, тој е примерен професионалец