ПСЖ ја постигна и втората победа во шампионатот

Шампионот на Франција ПСЖ синоќа во натпреварот од 2.коло ја оствари и втората победа (2:0) и со тоа со максимални шест бодови е на делба на првата позиција со Ремс и Каен. До триумфот ПСЖ стигна со головите на Блесе Матуиди во 11.минута и на Тиаго Силва во 21.минута.

На другите натпревари од 2.коло беа постигнати следниве резултати: Лориен – Бастија 1:1, Ремс – Олимпик Марсеј 1:0, Анже – Нант 0:0, Каен – Тулуз 1:0, Генгамп – Олимпик Лион 0:1, Рен – Монпеље 1:0, Троа – Ница 3:3, Сент Етиен – Бордо 1:1 и Монако – Лил 0:0.
Табела: ПСЖ 6 бодови, Ремс 6, Каен 6, Анже 4, Бастија 4, Монако 4, Нант 4, Олимпик Лион 4,…

Во Франција тврдат дека Зидан на лето ќе застане на чело на ПСЖ

Гризман му даде поддршка на Умтити: Без него немаше да го освоиме СП, тој е примерен професионалец