Премиер лига: По еден бод за Манчестер Сити и Ливерпул

Последниот натпревар од 25.коло од Премиер лигата меѓу Манчестер Сити и Ливерпул заврши без победник 2:2. И двете екипи освоија по еден бод, иако и двете по еднаш водеа на натпреварот.

Стрелци на головите за Манчестер Сити беа: Един Џеко во 23.минута и Кун Агуеро во 78.минута, додека за Ливерпул головите ги постигнаа Даниел Стариџ во 29.минута и Стивен Џерард во 73.минута.

На првиот натпревар одигран денеска Тотенхем победи со 1:0 со голот на Герет Бејл на гостувањето кај ВБА. Поради неспортски однос (плукање) Горан Попов (ВБА) беше исклучен во 48.минута.

На вчера одиграните натпревари беа постигнати резултатите: Фулам – Манчестер Јунајтед 0:1, Арсенал – Стоук 1:0, Рединг – Стоук 2:1, Вест Хем – Свонси 1:0, Виган – Саутемптон 2:2, Њукасл – Челзи 3:2, Евертон – Астон Вила 3:3 и Квинс Парк Ренџерс – Норвич 0:0.

Табела: Манчестер Јунајтед 62 бода, Манчестер Сити 53, Челзи 46, Тотенхем 45, Евертон 42, Арсенал 41, Ливерпул 36,…

Саутгејт останува англиски селектор

Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф