По скандалот со Копа Америка: Меси се враќа во Аргентина

Од:

Капитенот на фудбалската репрезентација на Аргентина, Лионел Меси, во ноември ќе се врати во игра на пријателскиот натпревар против Бразил и Уругвај.

dobivaj vesti na viber

Тој ќе заигра за „гаучосите“ за прв пат од натпреварот за третото место на Копа Америка против Чиле, каде беше избркан и неговата земја доживеа пораз. По натпреварот, фудбалерот на Барселона го обвини КОНМЕБОЛ за корупција и му беше изречена казна да не игра меѓународни мечеви за период од три месеци.

Без Меси, Аргентина одигра четири натпревари, на кои запиша две реми – против Германија и Чиле, и две победи – против Мексико и Еквадор. Натпреварот против Бразил ќе биде во Саудиска Арабија на 15 ноември, додека оној против Уругвај во Израел три дена подоцна.

Лео се мачи со повреди уште од почетокот на сезоната, но се врати за Барселона со два гола и две асистенции во текот на неделата при победата од 5:1 над Ваљадолид во Ла Лига.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Меси ја однесе Аргентина во четвртфинале и дуел со Холандија

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Чудо во Катар: Саудиска Арабија ја шокираше Аргентина

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Ужас во Аргентина: Натпреварот на Бока прекинат поради тепачка меѓу навивачи и полиција, има жртви

Ана Ололовска

Маскерано ја презема тренерската функција во репрезентацијата на Аргентина до 20 години

Ана Ололовска

Тренерско деби на Маскерано на клупата на Аргентина

А1он

Меси може да игра со Уругвај и Бразил, тренира со репрезентацијата на Аргентина

Ана Ололовска