Пизаро најстар двоен стрелец во Купот на Германија

Од:

Напаѓачот на Вердер Бремен, Клаудио Пизаро постави рекорд во германскиот куп. Тој на 40-годишна возраст синоќа постигна два погодока против Атлас Делменхорст (6:1) и стана највозрасниот фудбалер со дадени два гола во историјата на ова натпреварување.

Достигнувањето на Пизаро е поставено на 40 години 10 месеци и 7 дена.

На постара возраст, само 44-годишниот Карл Ламберден успеа да постигне гол во Купот на Германија. Тој еднаш ја затресе противничкта мрежа во 1980 година како играч на Фрехен.

Пизаро го најави своето пензионирање на крајот на оваа сезона.

Би можело да ве интересира

Бундеслига: Ајнтрахт му пресуди на лидерот Лајпциг

Ана Ололовска

Казна за навивачка нередовност: Борусија Дортмунд откажа 500 сезонски билети

Ана Ололовска

Одриозола нов член на Баерн

Ана Ололовска

Фудбалерите од Бундеслигата решија: Меси е број 1 во светот, Роналдо не е во топ 3

Ана Ололовска

Холанд откри зошто го откачил Јунајтед

Ана Ололовска

Левандовски дава голови 19 дена по операцијата

Ана Ололовска