Пешице привремен селектор на Чешка

Од:

Јозеф Пешице ќе ја предводи чешката фудбалска репрезентација на двата поселдни натпревара во квалификациите за Светското првенство 2014.

dobivaj vesti na viber

Пешице на кормилото на Чешка доаѓа како досегашен член на стручниот штаб. Тој бил и селектор на младата чешка селекција.

Според договорот со федерацијата, во случај на успешен настап и добри резултати на репрезентацијата под негово водство на двете средби во октомври, тогаш е можно на Пешице да му биде понуден двогодишен договор.

Чешката репрезентација остана без селектор во средата кога оставка си поднесе Михал Билек по поразот од Италија со 2:1 и губењето на шансите за пласман на Мундијалот во Бразил.

Би можело да ве интересира

Бонучи за можната пресметка со Португалија во баражот за СП: Роналдо знае дека ќе добие удари по нозете

Ана Ололовска

ФФМ доби 1.300 влезници за мундијалскиот бараж во Палермо

Ана Ололовска

Де Брујне не е против Мундијал на две години

Ана Ололовска

Повеќе од 12 европски тимови сакаат да ја напуштат ФИФА поради плановите за Светското првенство на две години

Ана Ололовска

Нордиските земји против двегодишен Мундијал во фудбал

Ана Ололовска

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он