Пелистер го победи Мотор, на добар пат за осминафинале во Европската лига

Од:

Еурофарм Пелистер стигна до тешко извојувана, но значајна 33:30 (18:16) победа над украинскиот Мотор Запорожје во Диселдорф, Германија, со што се поставија во одлична положба да обезбедат пласман во осминафиналето на Европската лига на ЕХФ.

По тешкиот, но очекуван пораз од Фуксе Берлин во претходното коло, тимот на Ларс Валтерс ја забележа втората победа во четири кола, за да се на четвртото место во групата Д со ист скор како и третопласираниот тим на Бидасоа Ирун.

Мотор имаа подобар старт на мечот, поведувајќи со 3:1, пред Пелистер да направи пресврт и да поведе со 6:3, предност која потоа не ја испуштија до крајот на мечот. Себастијан Хенеберг беше убедливо најдобар на теренот со дури 14 постигнати голови, а Мирко Радовиќ додаде четири гола.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Александар Јовиќ нов тренер на РК Еурофарм Пелистер

Ана Ололовска

Еурофарм Пелистер без Ојлески и без Атанасијевиќ на дуелот против Мотор

Данецот Кисум нов ракометар на Еурофарм Пелистер

Пелистер, едноставно, немаше сили против Фуксе

Танкоски: Мораме да ги сведеме грешките на минимум против Агуаш Санташ