Еурофарм Пелистер без Ојлески и без Атанасијевиќ на дуелот против Мотор

Од:

Ракометарите на Еурофарм Пелистер вечерва (20.45 часот) ќе го пречекаат Мотор Запорожје во последното десетто коло на Европската лига на ЕХФ. Пресметката во салата „Боро Чурлевски“ е клучна, со оглед дека два тимата се во директна битка за пласман во плеј-офот.

Тренерот на Еурофарм Пелистер, Ларс Валтер, ќе ги нема на располагање искусниот Гоце Ојлески и младиот Павле Атанасијевиќ, а подолг период отсутни се Сери и Ѓорговски.

„Очекувам квалитетен натпревар и голема поддршка од публиката“, изјави тренерот Ларс Валтер.

Еурофарм Пелистер и Мотор Запорожје досега имаат одиграно само еден меѓусебен натпревар, оваа сезона во рамките на групите. Битолчани славеа со 30:33 на гостински терен.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Александар Јовиќ нов тренер на РК Еурофарм Пелистер

Ана Ололовска

Данецот Кисум нов ракометар на Еурофарм Пелистер

Пелистер го победи Мотор, на добар пат за осминафинале во Европската лига

Пелистер, едноставно, немаше сили против Фуксе

Танкоски: Мораме да ги сведеме грешките на минимум против Агуаш Санташ