Пелистер, едноставно, немаше сили против Фуксе

Од:

Бундеслигашот Фуксе Берлин му го нанесе и вториот пораз на Еурофарм Пелистер во Европската лига на ЕХФ откако ниту домашната публика во „Боро Чурлевски“ во Битола не му помогна на македонскиот клуб, кој загуби со високи девет гола разлика со 34:43 (14:22).

Добивај вести на вибер
Тимот на Ларс Валтер успеа да биде еднаков со германскиот ривал само на почетокот на мечот по што со серија Фуксе напрви предност од осум гола на полувремето. Оваа разлика стана и двоцифрена во второто полувреме за убедлив триумф на Фуксе.

Жарко Пешевски беше најдобар за македонскиот клуб со осум гола, шест постигна Мирко Радовиќ, а кај победниците Милош Вујовиќ беше најрасположен, со дури девет постигнати гола.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Александар Јовиќ нов тренер на РК Еурофарм Пелистер

Ана Ололовска

Еурофарм Пелистер без Ојлески и без Атанасијевиќ на дуелот против Мотор

Данецот Кисум нов ракометар на Еурофарм Пелистер

Пелистер го победи Мотор, на добар пат за осминафинале во Европската лига

Танкоски: Мораме да ги сведеме грешките на минимум против Агуаш Санташ