Осми пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром го претрпе осмиот пораз во регионалната АБА лига.

Аеродромци вечерва се поразени во Загреб на гостувањето кај Цибона со 70:61 во натпревар од 12.коло.

Уште на самиот старт домаќините поведоа со 7:0, па МЗТ Скопје постојано ја бркаше предноста на противникот која во еден момент изнесуваше и највисоки 11 поени. На полувремето домаќинот замина со 8 поени предност (44:36). Благодарение на добрата игра во завршните три минути од третиот период МЗТ Скопје дојде и до еден поени негатива 55:54. Во последната четвртина сино-белите постигнаа само 7 од кои само еден кош од игра, а останатите 5 поени сите од слободни фрлања, па на крајот неизбежен беше поразот со конечни 70:61.

Најефикасен во редовите на МЗТ Скопје беше Американецот Дион Диксон кој постигна 18 , а Сеад Шеховиќ придодаде 12 поени.

Кај Цибона, Јуре Лалиќ со 20 поени беше најефикасен, додека македонскиот интернационалец Владо Илиевски средбата ја заврши со 5 поени и 3 асистенции.

По 12 одиграни кола, МЗТ Скопје сега е на 12-место, со учинок од 4 победи и 8 порази.

Покрај овој натпревар, денеска се одигра и средбата во Подгорица, каде екипата на Будуќност е поразен од Цедевита со 70:80.

Вчера беа одиграни четири натпревари, а на сите победи остварија домашните екипи: Унион Олимпија – Левски 89:70, Шолнок – Крка 63:59, Задар – Партизан 69:68 и Мега Лекс – Металац 99:92.

Колото ќе биде заокружено со средбата Црвена звезда – Игокеа која ќе се игра во понеделник.

Општина Аеродром до сите љубители на спортот: Влезот е бесплатен, дојдете заедно да ги бодриме кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром