Победнички старт на МЗТ Скопје Аеродром во АБА 2 лигата

Од:

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром со победа ја отвори новата сезона во регионалната АБА 2 лига, откако триумфираше вечерва во воведното коло на турнирот во Златибор над Младост Земун со 97:90 (50:45)

dobivaj vesti na viber

Дамјан Робев со 28 поени и Немања Милошевиќ со 20 кошеви беа најефикасни во редовите на МЗТ Скопје, кој во второто коло за противник ќе ја има екипата на Рогашка од Словенија, в четврток со почеток во 21 часот.

Вториот македонски претставник во АБА 2 лигата, дебитантот во регионалното натпреварување Пелистер, во првото коло на турнирот во Златибор се среќава со црногорскиот тим Сутјеска утре со почеток од 15 часот.

Би можело да ве интересира

МЗТ Скопје се надева на триумф против Морнар

ВИДЕО: Убедлив пораз на МЗТ Скопје од Будуќност

Петровиќ: Атак на сите домашни титули и опстанок во АБА лигата

„Адмирал“ партнер на македонскиот спорт

Ана Ололовска

Војдан Стојановски уште две сезони во дресот на МЗТ Скопје Аеродром

Одложен четвртиот балон од АБА 2 лигата