Олимпик Лион нов лидер во француската Лига 1

Екипата на Олимпик Лион е нов лидер во француската Лига 1 откако вечерва во натпревар од 20.коло го победи Тулуз со 3:0. Олимпик Лион ги искористи поразите на конкурентите во ова коло Олимпик Марсеј и ПСЖ. Првите два гола на дуелот со Тулуз ги постигна Александре Лаказет во 14.минута и 27.минута, а на 3:0 зголеми Набил Фекир во 48.минута.

На вториот натпревар одигран денеска Нант – Мец 0:0.

Во терминот од 21 часот вечерва играат Монако и Бордо.

Резултати на другите натпревари од оваа рунда: Евиан – Рен 1:1, Генгамп – Ленс 2:0, Лил – Каен 1:0, Ница – Лориен 3:1, Ремс – Сент Етиен 1:2, Бастија – ПСЖ 4:2 и Монпеље – Олимпик Марсеј 2:1.

Табела: Олимпик Лион 42 бода, Олимпик Марсеј 41, Сент Етиен 39, ПСЖ 38, Монако 32, Нант 31, Бордо 31,…

Во Франција тврдат дека Зидан на лето ќе застане на чело на ПСЖ

Гризман му даде поддршка на Умтити: Без него немаше да го освоиме СП, тој е примерен професионалец