Олимпик Лион доби уште еден дерби дуел во Лига 1

Од:

Фудбалерите на Олимпик Лион синоќа во последниот натпревар од 16.коло на Лига 1 го совладаа Сент Етиен со 1:0 и со тоа во третиот дерби дуел по ред постигнуваат победа. Стрелец на единствениот гол беше Мишел Бастос во 65.минута.

Претходно Лион ги совлада Олимпик Марсеј и шампионот Монпеље.

На другите натпревари од 16.коло во Француското фудбалско првенство беа постигнати следниве резултати: Олимпик Марсеј – Лориен 0:3, Ремс – Бордо 0:0, Монпеље – Ајачио 3:0, Сошо – Лил 1:1, Троа – Ница 1:1, Нанси – Валенсиен 1:1, Рен – Брест 2:2, ПСЖ – Евиан 4:0 и Тулуз – Бастија 0:0.

Табела: Олимпик Лион 34 бодови, ПСЖ 29, Олимпик Марсеј 29, Сент Етиен 26, Валенсиен 26, Бордо 26, Рен 26,.

Би можело да ве интересира

Марсеј понуди девет милиони евра за Милик, Наполи бара повеќе

Ана Ололовска

Покетино за победата над Брест: Среќни сме од резултатот, но ПСЖ има уште многу да поправи

Ана Ололовска

Марсеј е подготвен да го купи Милик за осум милиони евра

Ана Ололовска

Ди Марија не ги вклучи Ибрахимовиќ, Нејмар и Мбапе во симболичниот тим на ПСЖ

Ана Ололовска

ПСЖ објави за крај на соработката со тренерот Тухел

Ана Ололовска

ПСЖ нема да го пушти Паредес да замине во друг клуб

Ана Ололовска

Leave a Comment

4 + 6 =