Официјално: Петти тим ја претпочита ФИБА пред Евролигата

Од:

Француски Лимож и официјално ја напушти Евролигата и од следната сезона клубот се приклучува кон Лигата на шампионите, која е под покровителство на ФИБА.

Така, вкупниот број на клубови кои ја претпочитаа ФИБА пред Евролигата се 5 – Дарушафака, Тофаш, Билбао, Галатасарај и Лимож.

– Ние сме многу задоволни од нашиот ангажман кон кошаркарската Лига на шампиони во текот на следните неколку сезони. Видливоста на среден рок му овозможува на клубот да ја регистрира својата меѓународна иднина преку континуитет и стабилност, рече претседателот на клубот Ив Мартинез.

Би можело да ве интересира

Ник Калетес нов член на Барселона

Ана Ололовска

Шенгелија потпиша за ЦСКА

Ана Ололовска

Пау Гасол е близу до враќање во Барселона

Ана Ололовска

Де Коло и Весели остануваат во Фенербахче

Ана Ололовска

Јасикевичиус нов тренер на Барселона

Ана Ололовска

Обрадовиќ го напушти Фенербахче

Ана Ололовска