Обамејанг предводник на Арсенал до трофејот во ФА Купот

Од:

Пјер-Емеринг Обамејанг е најзаслужниот за вечерашниот триумф на Арсенал над Челзи со 2:1 во финалето на ФА Купот.

dobivaj vesti na viber

На дуелот одигран на „Вембли“ во Лондон Обамејанг ги постигна двата гола за „топчиите“ во 28. минута од пенал и во 67. минута. Стрелец за Челзи беше Кристијан Пулишиќ уште во 5. минута.

Челзи го заврши натпреварот со играч помалку поради исклучувањето на Матео Ковачиќ во 73. минута.

По оваа победа, Арсенал се избори за учество во Лигата на Европа следната сезона.

Арсенал го освои ФА Купот по 14-ти пат и го поправи сопствениот рекорд.

Би можело да ве интересира

Челси се фокусира на Калиду Кулибали

А1он

Абрамович му ја предал контролата на фирмата на директорот на Челзи на денот на инвазијата врз Украина

А1он

Ливерпул бара одложување на полуфиналето на Лига купот против Арсенал поради коронавирус

А1он

Арсенал прв клуб во Премиер лигата кој добил 100 црвени картони

Катерина Павлова-Николовска

Европскиот првак објави загуба од 182 милиони евра

А1он

Кутињо на чекор до трансфер во Арсенал

А1он