Нови правила на ФИФА, олеснето менувањето на националниот дрес

Од:

Светската фудбалска асоцијација ФИФА донесе голем број измени во правилата за промена на фудбалското државјанство. На конгресот на организацијата беа усвоени амандмани со кои се омекнуваат правилата за трансфер од една во друга репрезентација.

Претходно, фудбалер кој играше на официјален натпревар за една репрезентација не можеше да игра за друга. Беше можно да се смени државјанството ако фудбалер или некој од неговите родители е роден во земјата, или тој живеел во оваа земја најмалку пет години откако наполнил 18 години.

Сега е полесно да се смени националниот тим, а играчот мора да исполни одреден број критериуми.

Во времето на првиот натпревар за репрезентацијата на една земја, тој веќе мора да има државјанство на земјата за која има намера да игра, а за време на последниот натпревар во претходната репрезентација, тој мора да има помалку од 21 година.

Вкупниот број на натпревари (вклучувајќи ги и пријателските) не смее да надмине три. Во овој случај, играчот не треба да биде повикан на завршниот турнир на светскиот шампионат или на континенталниот шампионат. Од последниот натпревар за една репрезентација, треба да поминат најмалку три години.

Овие правила имаат за цел да ги заштитат младите фудбалери кои можат да играат за националниот тим на млада возраст, а потоа да не бидат повикани.

Ако овие правила се во сила, на пример, Бојан Кркиќ може да го смени државјанството во спортот. Српскиот фудбалер мина 25 минути за репрезентацијата на Шпанија во квалификациите за СП 2010, по што не влезе во националниот шпански тим, а поради ова потоа не можеше да игра за Србија.

Би можело да ве интересира

ФИФА откажа две светски првенства во 2021 година

Жарко Настоски

ФИФА поднесе нова тужба против поранешниот претседател Блатер

Жарко Настоски

Рамос, Азар и Модриќ гласаа за Зидан, Бејл не, во изборот за тренер на годината

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Златната топка“ на ФИФА за Левандовски, Меси и Роналдо останаа без трофеј

Жарко Настоски

Баскија побара членство во ФИФА и во УЕФА

ФИФА: Роналдо, Левандовски или Меси во финалето на изборот за најдобар во 2020 година

Жарко Настоски