Њукасл му го расипа јубилејот на Покетино

Од:

Тренерот на Тотенхем, Маурицо Покетино денес прослави јубилеј. Тој го предводеше Тотенхем на натпревар на кој по 500-ти пат ја вршеше тренерската функција.

Сепак, јубилејот на Покетино го раасипа Њукасл кој во натпреварот од 3то коло на шампионатот на Англија го совлада Тотенхем со 1:0.

Четириесет и седумгодишниот стручњак на чело на „спарс“ е од 2014 година. Покетино ја започна својата тренерска кариера во 2009 година во Еспањол (161 натпревар) каде работеше три сезони. Во 2013 година, Аргентинецот се пресели во Саутемптон (60 натпревари), а следната година го презема Тотенхем со кога стигна до 279 натпревари или вкупно 500 во својата тренерска кариера.

Би можело да ве интересира

Лорис за инцидентот со Сон: Ова е дел од фудбалот

Ана Ололовска

Играчите на Тотенхем, Лорис и Сон, прво ќе се тепаа, потоа се гушкаа

Ана Ололовска

Лаказет може да го напушти Арсенал, три врвни клуба влегоа во преговори за неговиот потпис

Ана Ололовска

Анчелоти смета дека Евертон треба да се бори за влез во евро-куповите

Ана Ололовска

Мурињо ја забележа 200. победа во Премиер лигата

Ана Ололовска

Матиќ го продолжи договорот со Манчестер јунајтед до 2023 година

Ана Ололовска