Невидена доминација на гостите во Бундеслигата

Од:

Вистински куриозитет се случи во германското фудбалско првенство, сите пет натпревари попладнево го добија гостинските тимови. Ако на тоа се додаде и синоќешниот меч, засега гостите имаат шест од шест.

Не само што победија на крај, туку гостите на сите дуели водеа и на полувреме. Честа на домаќините може да ја спаси Борусија Дортмунд доцна попладнево, како и Фортуна и Келн утре.

Во денешните завршени мечеви од Бундеслигата, постигнати се следните резултати: Аугсбург – Баер Леверкузен 0:3, Хофенхајм – Борусија Менхенгладбах 0:3, Мајнц – Волфсбург 0:1, Падерборн – Баерн Минехн 2:3, Лајпциг – Шалке 1:3.

Роберт Левандовски од Баерн дојде до својот десетти гол сезонава и постави нов бундеслигашки рекорд по бројот на погодоци во првите шест кола.

Би можело да ве интересира

Баерн забележа уште една нова победа

А1он

Хумелс прослави јубилеј, го одигра 250 натпревар за Дортмунд

А1он

Румениге: Со Интер ќе разговараме за Перишиќ, откако тој ќе одигра неколку натпревари

Ана Ололовска

Кан: Со продолжување на договорот, Ноер испрати силен сигнал

Ана Ололовска

Рајола: Не мислам дека Холанд на лето ќе ја напушти Борусија

Ана Ололовска

Ројс може да го пропушти мечот со Баерн и остатокот од сезоната

Ана Ололовска