Наполи му понудил девет милиони годишно на Икарди

Напаѓачот на Интер, Мауро Икарди може да стане играч на Наполи, објави „Тутомеркато“.

Според публикацијата, неаполитанците сакале да го купат аргентинскиот фудбалер уште пред три години.

Се вели дека клубот имал прелиминарни преговори со претставниците на играчот и му понудиле договор со годишна плата од 9 милиони евра плус 2 милиони бонуси.

Истиот извор тврди дека во понеделникот во контакт со Икарди, исто така, влегле од Реал Мадрид, при што „кралскиот“ клуб е подготвен дури и да понуди подобри услови од Наполи.

Мауро Икарди веќе долго време не е во можност да се согласи за нов договор со Интер. Во февруари, клубот го лиши од капитенската лента, по што Аргентинецот не одигра ниту еден меч. Играчот тврди дека има проблеми со коленото.

Оваа сезона, 26-годишниот Ирварди запиша 28 натпревари на сите турнир за Интер. Тој има 15 гола и 3 асистенции.

Би можело да ве интересира

Тензии помеѓу Роналдо и Сари уште во првиот меч

Ана Ололовска

Двоен удар за Наполи – ќе пропушти и Хамес и Фекир

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кејн го загорчи дебито на Сари на чело на Јуве

ВИДЕО: Елмас го напушти Фенербахче

Татјана Ташкова

Пјаниќ: Никогаш не сум сакал да го напуштам Јувентус

Конте: Лукаку може да го подобри Интер