Нандо Де Коло избран во Тимот на деценијата во Евролигата

Од:

Францускиот кошаркар Нандо Де Коло е избран во симболичниот тим на Евролигата за оваа декада. На гласањето учествуваа навивачи, новинари, играчи и главни тренери на клубовите.

Де Коло мина шест сезони во елитното натпреварување во текот на изминатата деценија, од кои пет се со ЦСКА и последната сезона со Фенербахче.

Играчот беше втор на листа ефективност со 3.222 бода, од кои 2.886 поени и 336 асистенции.

Со ЦСКА Москва, Де Коло двапати стана шампион на Евролигата (2016, 2019 година), а ги освои и главните индивидуални награди на фајнал фор: најпродуктивен играч, МВП на сезоната и МВП на Ф4, а се најде и во идеалната петорка.

Би можело да ве интересира

Ник Калетес нов член на Барселона

Ана Ололовска

Шенгелија потпиша за ЦСКА

Ана Ололовска

Пау Гасол е близу до враќање во Барселона

Ана Ололовска

Де Коло и Весели остануваат во Фенербахче

Ана Ололовска

Јасикевичиус нов тренер на Барселона

Ана Ололовска

Обрадовиќ го напушти Фенербахче

Ана Ололовска