Мојсоски на прием во АМС им честита на каратистите за освоените медали на ЕП

Од:

Прием за медалистите од Европското првенство (ЕП) во карате денеска приреди директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) Наумче Мојсоски, истакнувајќи оти четирите одличја освоени на континенталниот собир во Тампере се голем успех за македонското карате и спорт.

Македонската карате репрезентација во борби и во кати викендов се врати од 48. Европско првенство за кадети, јуниори и за помлади сениори до 21 година со еден златен, два сребрени и еден бронзен медал во конкуренција на над 1.000 натпреварувачи од 45 држави.

Предводени од селекторите Александар Кузмановски и Арлинд Хусеини, со злато се закити Стефан Стојановиќ во јуниорска конкуренција, сребро освоија помладиот сениор Столе Смилковски и Андреј Басаров во кадетска конкуренција, додека Матеј Белистојаноски, исто така, во кадетска конкуренција освои бронза.

-Чест ми е и задоволство што во АМС гости ни се освојувачите на медали од ЕП во Финска. Нивниот успех е показател дека каратето е на вистинскиот пат да прерасне во спорт кој е на листата спортови со најмногу освоени медали во нашата држава, изјави Мојсоски.

Изразувајќи благодарност за успешната соработка со Карате федерацијата и клубовите, Мојсоски изрази надеж дека „овие деца ќе бидат носители на медали и во сениорска конкуренција“.

-Каратето е најмасовен и еден од најуспешните спортови во нашата земја и се надевам дека успесите ќе продолжат и во иднина. Од моја страна, можам да порачам дека ние како АМС и во иднина стоиме на располагање за нашите стипендисти на нивниот пат кон нови големи успеси, порача Мојсоски.

Скромни во своите обраќања, четворицата македонски медалисти истакнаа дека макотрпната работа и тренинзите во летниот период вродиле со плод и најавија нови одличја за македонското карате на следните големи натпреварувања. 242 892

-Овие деца малку зборуваат, а повеќе говорат со своите резултати. Лично сум задоволен од тоа што го постигнавме на ова ЕП во сите три возрасни категории. И овој пат може да се пофалиме дека ја постигнавме целта и освоивме медали, изјави селекторот во борби во кадетска и јуниорска категорија Александар Кузмановски.

Би можело да ве интересира

МОК бара разрешување на Мојсоски и замрзнување на доделувањето спортски ваучери

Ана Ололовска

ВИДЕО: Премиерот Ковачевски му врачи стипендија на младиот пливач Марко Пејчиновски

Ана Ололовска

ВИДЕО: Преку ваучерскиот систем спортистите имаат сигурен партнер

Ана Ололовска

Крива Паланка ќе добие нова фитнес зона

Ана Ололовска

Мојсоски на регионална конференција во Тирана

Ана Ололовска

Мојсовски организираше прием за светската шампионка Мери Акиевска

Катерина Ѓуровски