За злоупотреби на ваучерите поднесено обвинение против дванаесетмина

Од:

Јавното обвинителство поднесе обвинение против 12 лица за злоупотреба на службена положба и несовесно работење во случајот кој е отворне по иницијатива Антикорупциската комисија. ДКСК поднесе кривична пријава во врска со доделувањето на спортски ваучери на спортски клубови и федераци.

„Постапувајќи по поднесената иницијатива од Државната комисија за спречување на корупцијата, надлежниот јавен обвинител поднел обвинителен предлог против 12 лица за кривични дела – злоупотреба на службена положба и несовесно работење. За осомничените до Основниот кривичен суд Скопје е доставен предлог за определување мерки на претпазливост“, ни изјавија од ЈО.

Би можело да ве интересира

Обвинителството ја проверува и отфрлената претставка за притворениот судија Наќе Георгиев

Катерина Ѓуровски

Битлочанец силувал лице со трајно душевно заболување и пренесувал во живо на Youtube

Катерина Ѓуровски

Наредено вештачење на трагите, Обвинителството изврши увид на местото на пукањето на „Пластичарска“

Катерина Ѓуровски

Затворените хируршки сали поради непријатен мирис стигнаа до Обвинителството

Катерина Ѓуровски

Кривичен денеска ќе одлучи дали судијата Георгиев ќе оди во притвор, за Мемети нема да се бара најстрога мерка

Обвинителството ги утврдува причините за смртта на седумесечното бебе од Вевчани