Младински турнир во ракомет во Делчево

Од:

Вкупно 10 екипи ќе настапат на ракометниот турнир кој денес ќе се одржи во спортската сала на гимназијата ,,Методи Митевски Брицо”. Организатор на настанот е Ракометниот клуб Делчево, чиј тренер Горан Велков, информираше дека ќе се игра по меѓународните правила на ракометната игра.

-На турнирот ќе настапат 10 екипи како во машка така и женска младинска конкуренција. Покрај домашната екипа имаме екипи и од Струмица, Тетово, Радовиш, Свети Николе, а тука е и јуниорската екипа на скопски Вардар. Првата средба е закажана за 10 часот додека финалните натпревари се во попладневните часови, истакна Велков.

Додаде дека ракометните екипи се поделени во групи, а најдобрите ќе играат меѓусебе во финалните натпревари.

Турнирот се одржува по повод 75 години од ослободувањето на Делчево.

Би можело да ве интересира

Делчевскиот градоначалник Трајковски од свои пари им купи заштитна опрема на градските пожарникари

А1он

Во Делчево и Берово одзивот до 13:00 часот е над 21 процент

А1он

Компанијата Млечна Индустрија ги отфрла обвинувањата за наводно труење на риби во река Брегалница во Делчево

Ана Ололовска

Симулација на пожар во услови на Ковид-19 во Делчево

Ана Ололовска

Падната карпа тешка неколку тони оштети куќа во Делчево

А1он

Печурка тешка над еден килограм пронајдена во Делчевско

Ана Ололовска