Милан подобар од Наполи во дербито на осмото калчолигашко коло

Од:

Милан го победи Наполи со 3:1 во дерби-натпреварот од 8. коло на Италијанскиот фудбалски шампионат.

На дуелот одигран синоќа во Неапол, Златан Ибрахимовиќ постигна два гола за миланезите, уште еден погодок постигна Јенс Хауге.

Кај домаќините реализира Дрис Мертенс.

Во 65-та минута, играчот за врска на Наполи, Темуе Бакајоко беше исклучен поради втор жолт картон.

По овој натпревар, Милан со 20 бода е лидер на табелата во Серија А, Наполи со 14 бода е на шестото место.

Би можело да ве интересира

Ибрахимовиќ: Донарума е најдобар голман на светот

Ана Ололовска

Пиоли: Милан секогаш верува во својата сила

Ана Ололовска

Конте: Интер нема да купува играчи во зимскиот трансфер рок

Ана Ололовска

Чалханоглу нема да го продолжи договорот со Милан

Ана Ололовска

Пирло: Немаме проблем да го играме натпреварот со Наполи

Ана Ололовска

Јувентус загуби со три голови разлика во Серија А за прв пат од 2011 година

Ана Ололовска