Милан може да го откаже трансферот на Ракитиќ поради високата плата

Од:

Калчолигашот Милан се приклучи во борбата за играчот од средниот ред на Барселона, Иван Ракитиќ. Раководството на „росонерите“ ја разгледува можноста да потпише со 32-годишен Хрват, но клубот не е задоволен од платата што фудбалерот сака да ја добие, објави новинарот Никола Скира на Твитер.

Милан веќе разгледува други опции за зајакнување на составот во летниот трансфер рок.

Претходно, имаше информации дека Барселона е подготвена да се раздели со Ракитиќ, кој добива се помалку и помалку минутажа. Самиот играч исто така изјави дека не му пречи да го смени клубот.

Во сезоната 2019/20, Ракитиќ има четири асистенции на 30 натпревари за Барселона. Неговиот тековен договор со Каталонците важи до крајот на јуни 2021 година. Порталот Transfermarkt.com ја проценува цената на Хрватот на 25 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Тренерот на Торино го најави своето заминување од тимот

Ана Ололовска

Еузебио Ди Франческо нов тренер на Каљари

Ана Ололовска

Конте може да го напушти Интер, кандидат за замена е Алегри

Ана Ололовска

СПАЛ остана без тренер

Ана Ололовска

Интер е подготвен да го откупи Алексис со намалување на платата

Ана Ололовска

Имобиле со четири голови предност пред Роналдо на едно коло до крајот на Серија А

Ана Ололовска