Милан лесно против Џенова

Милан ја продолжи добрата серија резултати и на гостувањето во Џенова, ја совлада со 2:0, и ја зацврсти својата позиција на третото место на табелата по оваа победа.

По почетното испитување на силите на теренот, Милан доаѓа до водство преку Пацини кој постигна гол во 22-та минута.

Веднаш по постигнатиот гол, Пацини го напушти теренот поради повреда, а во игра влезе Балотели кој се врати во игра. Првото полувреме заврши со резултат 0:1.

Во другото полувреме иницијативата на Милан вроди со плод, кога Запата во 60-та минута постигна гол за зголемување на водството на 0:2. Меѓутоа пет минути подоцна Констант доби црвен картон, и гостите останаа со играч помалку.

Сепак Џенова немаше доволно сили да се врати резултатски во натпреварот.

По оваа победа Милан се наоѓа на 3-та позиција со 51 бод, а на Џенова и преостанува грчевита борба за опстанок бидејќи се наоѓа на 17-та позиција со 26 бода.

Италија во Скопје со нов селектор, Манчини си поднесе оставка

(ВИДЕО) Навивачите на Интер направија хаос: Упаднаа во хотелот кај фудбалерите и направија луда атмосфера

(ВИДЕО) Легендата во солзи на теренот: Дали е ова крајот на една од најголемите кариери?