Мбапе во Реал од наредната сезона

Од:

Реал Мадрид и Килијан Мбапе постигнале договор. Францускиот репрезентативец од наредната сезона ќе го носи дресот на „кралскиот клуб“. Мбапе во реал ќе се пресели како слободен играч.

dobivaj vesti na viber

Германски „Билд“, објави дека Реал на годишно ниво ќе издвои 50.000.000 евра за Мбапе. Толку изнесува бруто платата, што значи дека нето заработката на фудбалерот ќе биде нешто повеќе од 25.000.000 евра. Данокот за спортистите во Шпанија е нешто под 50 отсто.

Трансферот ќе биде реализиран по завршувањето на сезоната, кога Мбапе ќе стане слободен играч.

Интересно, за две недели Мбапе во дресот на ПСЖ, ќе игра против својот нов клуб, во осмина-финалето во Лигата на шампионите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Крос се изнервира од новинар: Имаше 90 минути и смисли вакви две п*срани прашања

Алегри: Веќе имав потпишано со Реал Мадрид, а потоа Пирло доби отказ

А1он

Мбапе поддржа осумгодишно девојче кое беше малтретирано на Твитер затоа што побара од играчот да остане во ПСЖ

А1он

Реал не размислува за купување на Мбапе во зима

А1он

Покетино: Се надевам дека Мбапе ќе остане во ПСЖ долго време

Ана Ололовска

Левандовски и Мбапе против СП на секои две години

А1он