Марсело за именување за капитен на Реал: Тоа е остварување на сонот

Од:

Новиот капитен на Реал Мадрид, Марсело, ги сподели своите впечатоци по добивањето на капитенската лента. Триесет и тригодишниот Бразилец игра за клубот од Мадрид од 2007 година.

-Голема чест и одговорност е да се биде капитен на најдобриот клуб во светот. Се чувствувам среќен. Секој ден се будам со голем ентузијазам едноставно затоа што разбирам дека сум во Реал Мадрид. И секоја сезона има се поголем ентузијазам. Се радувам на почетокот на сезоната. Секоја година учам сè повеќе и повеќе, секогаш има нешто ново. А, фактот дека сега сум капетан е остварување на сонот, изјави Марсело за „Марка“.

Претходно капитен на Реал Мадрид беше дефанзивецот Серхио Рамос, кој го напушти тимот ова лето. Триесет и петгодишниот Рамос играше за клубот од 2005 година.

Би можело да ве интересира

И Реал заинтересиран за аргентинскиот напаѓач Алварез

А1он

Анчелоти: Реал е најпрестижниот клуб во светот со најголема историја

Ана Ололовска

Реал на лето ќе се ослободува од шест фудбалери

Ана Ололовска

Модриќ за 400 натпревари за Реал: Ми се исполни сонот да играм овде

Ана Ололовска

Агентот на Јовиќ работи на заминување на играчот од Реал, Интер може да го изнајми во зима

Ана Ололовска

Манчестер сити ги помина Реал и Барселона во листата на најскапи клубови

Ана Ололовска