Мареј против Ѓоковиќ во дуел пред Австралија Опен

Енди Мареј ќе се сретне со светскиот рекет бр.1, Новак Ѓоковиќ во тренинг натпревар како дел од неговата подготовка за Австралија Опен.

Шкотот пропушти многу од минатата сезона по операцијата на колкот и испадна од топ 200 на светската ранг-листа.

Дуелот ќе биде повторување на четири од последните финалиња на Австралија Опен, кои секогаш беа добиени од Ѓоковиќ.

Организаторите на турнирот најавија дека дуелот ќе се одржи на „Маргарет Корт Арена“ и ќе биде слободен влезот за навивачите.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ со уште две цели до крајот на кариерата

Ѓоковиќ за поразот во Монте Карло: Ова е мој прв турнир на земја, сезоната е прилично долга

Татјана Ташкова

Крајот на Новак во Монте Карло

Ѓоковиќ и Надал изборија четвртфинале во Монако

Мареј бил „умерен оптимист“ за враќање во теренот

Мареј по операцијата на колкот: Се надевам дека тоа ќе биде крај на болката

Ана Ололовска