Мареј ќе го пропушти Дејвис купот

Од:

Британскиот тенисер Енди Мареј најави дека нема да учествува на Дејвис купот во ноември. Според него, конечната одлука ќе ја донесе капитенот на британската репрезентација Леон Смит.

– Дадов многу за Дејвис купот. Понекогаш играв на моја штета. Последен пат играв на крајот на 2019 година, кога имаше коронавирус. Се борев со него до септември следната година. Не чувствувам дека ќе играм. Се разбира, ова ќе зависи од Леон. Сепак, мислам дека не заслужувам да играм за овој тим.

Нори и Еванс имаа одлична година. Броди е меѓу првите 100. Покрај тоа, тие се одлични во двојки. Во моментов немам намера да играм во Дејвис купот. До крајот на годината ќе треба да се одморам и да го оставам телото да дише. Сакам да поминувам повеќе време со моето семејство, бидејќи не сум ги видел долго, изјави Мареј за „Би-би-си“.

Да потсетиме, Мареј загуби од претставникот на Германија Александар Зверев во натпреварот од третото коло на Мастерс турнир во Индијан Велс (САД) со резултат 4:6 и 6:7 (4:7).

Би можело да ве интересира

Дебитантско финале на Индијан Велс

Ана Ололовска

Федерер излегува од Топ 10 за прв пат од јануари 2017 година

Ана Ололовска

Зверев обезбеди пласман на завршниот АТП турнир

Ана Ололовска

Соборен рекордот на Федерер според бројот на Мастерс настапи

Ана Ололовска

Мекинро: Еднаш ја криев лутината, затоа што момците не смеат да плачат

Ана Ололовска

Зверев: Мило ми е што АТП започна истрага за обвинувањата против мене, подолго време барав да го сторат тоа

Ана Ололовска