Манчини, Тухел и Гвардиола се номинирани за наградата Тренер на годината од ФИФА

Од:

Објавени се финалистите за најдобар тренер на ФИФА за 2021 година. За „Најдобар“ номинирани се Пеп Гвардиола (Манчестер сити), Роберто Манчини (Италија) и Томас Тухел (Челзи).

dobivaj vesti na viber

Манчини го освои Евро 2020 со Италија, Тухел ја освои Лигата на шампионите со Челзи, а Гвардиола ја освои Премиер лигата со Манчестер сити и стигна до финалето на Лигата на шампионите.

Свечената церемонија на доделувањето на наградите ќе се одржи на 17 јануари во Цирих.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Ана Ололовска

ФИФА им забрани на навивачите во Катар да носат облека која потсетува на крстоносните војни

Катерина Павлова-Николовска

ФИФА е корумпирана, Катар не требаше да го добие Светското првенство процени Европскиот парламент

А1он

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство

ФИФА отвори дисциплинска постапка против Еквадор

Претседателот на ФИФА повикува на прекин на огнот во Украина за време на Светското првенство во фудбал

А1он