Македонските кошаркари останаа на 53. место на ФИБА листата

Од:

Македонската кошаркарска репрезентација остана на 53. место на најновата ранг-листа на Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА), објавена денеска. Меѓу европските репрезентации, македонските кошаркари останаа на 29. место.

Единствената промена на најновата ранг-листа на ФИБА меѓу првите 15 репрезентации е замената на местата меѓу Русија и Чешка. Русите се вратија во Топ 10 и сега се деветопласирани, додека Чесите паднаа на 11. место по поразите од Данска и Белгија во квалификациите за пласман на Европското првенство 2022.

Би можело да ве интересира

Тодоров: Бев дел од нешто ново што се создава и ќе трае во наредните 10-15 години

Ана Ололовска

Македонските кошаркари ја совладаа Италија и ги задржаа шансите за пласман на ЕП

Ана Ололовска

Македонските кошаркари го одработија првиот тренинг во Перм, стручниот штаб засилен со Никола Василев

Ана Ололовска

Трајковски: Нема математики, со сите ќе играме максимално, само сите да сме здрави

Ана Ололовска

Селекторот Тодоров верува во пласман на Европското кошаркарско првенство

Катерина Павлова-Николовска

Тодоров: Да креираме ростер во кој ќе има сила да го издржи напорниот турнир во Перм

Ана Ололовска