Кошаркарите на Бадел 1962 испишаа клупска историја во Јадранската лига

Од:

Македонскиот кошаркарски вицешампион во женска конкуренција Бадел 1862 го постигна најголемиот клупски успех на меѓународна сцена, откако со триумф вечерва над Бановиќи од 85:55 (52:31) обезбеди пласман меѓу осумте најдобри екипи во регионалната АБА лига.

dobivaj vesti na viber

Избраничките на тренерот Перо Стамески забележаа убедлива победа на домашен терен на босанскиот противник и со скор од три победи и пет порази на две кола до крајот на натпреварите во Б групата го обезбедија четвртото место, кое носи пласман во натамошната фаза од регионалната лига.

Најефикасна во редовите на Бадел 1862 беше Александра Стојановска со 30 поени, додека Американката Кејтлин Матеу запиша „дабл-дабл“ ефект со 16 поени и 11 скокови.

Во последните две кола кошаркарките на Бадел 1862 ќе играат против Пламен Пожега на гостински терен на 8 декември, а една седмица подоцна го пречекуваат Партизан.

Би можело да ве интересира

Феникс 2010 ја прекинаа серијата победи на МЗТ Скопје Аеродром

Ана Ололовска

Бајиќ: Ја загубивме енергијата во вториот дел

Ана Ололовска

Бајиќ: Шпанците нè „прочитаа“

Ана Ололовска

Бајиќ: Јас сум човек оптимист, верувам во она што го работам

Ана Ололовска

Македонските кошаркарки загубија од Германија во квалификациите за женскиот Евробаскет 2023

А1он

Промоција на документарниот филм „Леле луѓе што направивме, радувај се Македонијо”.

А1он