Македонските кошаркари ја совладаа Италија и ги задржаа шансите за пласман на ЕП

Од:

Македонската кошаркарска репрезентација попладнево ја победи Италија со 87:78 и ги зачува шансите за пласман на Европското првенство 2022.

До првата победа во квалификациите, Македонците дојдоа со извонредна игра во второто полувреме дозволувајќи му на фаворитот да постигне само 26 поени, наспроти уфрлените 46 во кошот на Италијанците.

По овој триумф, за да избори учество на Евробаскет, македонскиот национален тим ќе треба утре да ја совлада Естонија со двоцифрена разлика, при тоа е потребен пораз на Естонците на денешниот нивни натпревар со Русија.

Најефикасни во победничкиот состав беа Ненад Димитријевиќ со 22 поена и Андреј Магдевски со 20.

Од Б-групата Италија и Русија го имаат обезбедено учеството на ЕП.

Би можело да ве интересира

МЗТ Скопје – Работнички во финалето на кошаркарскиот куп

Мери Јордановска

Финале во ракометниот, полуфинални натпревари во кошаркарскиот куп

Ана Ололовска

МЗТ Скопје убедливо поразен од Младост во првиот четвртфинален натпревар во плејофот на АБА 2

Ана Ололовска

Бајиќ нов селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Ана Ололовска

Јакимовски ги воодушеви Американците во дебитантската сезона во НЦАА лигата

Ана Ололовска

Тодоров: Бев дел од нешто ново што се создава и ќе трае во наредните 10-15 години

Ана Ололовска