Мајката и вујкото на убиениот навивач на АЕК им се заблагодарија на играчите што го исфрлија Динамо

Од:

Мајката и вујкото на Михалис Кацурис, навивачот загинат во нередите поради што беше откажан натпреварот во Атина, беа на синоќешниот меч АЕК-Динамо. Со драматичен гол на Домагој Вида длабоко во судиското надополнување, грчкиот клуб стигна до 2:2 и по победата од 2:1 на првиот натпревар во Загреб, Динамо беше исфрлен од квалификациите за Лигата на шампионите.

Очигледно победата многу им значеше на родителите на убиениот грчки навивач, па веднаш по натпреварот со дозвола од клубот ги посетија играчите во соблекувалната и им се заблагодарија што го нокаутираа Динамо. Грчкиот „Newsbomb“ пишува дека „на играчите им порачале да извлечат голема сила од овој резултат“.

На тоа играчите одговориле многу позитивно, особено Петрос Мандалос кој стана и во име на сите му се заблагодари на семејството на убиениот навивач за доаѓањето на натпреварот. Тој истакна дека и фудбалерите на АЕК црпеле сила од присуството на трибините.

Би можело да ве интересира

Грција ги затвори училиштата и стави клуч на Акропол поради екстремните температури

A1on

Анализа на АЕК: Недостиг на пазарна конкуренција во мобилната телефонија, влезот ограничен

Горан Наумовски

Експлодира бомба во центарот на Атина, оштетена зградата на Министерството за труд

Грчки дипломатски извори: Македонија имаше доволно време за замена на пасошите, нема барање за продолжување на рокот

Маж убиен со повеќе од 10 куршуми среде ноќ во Атина

Во Атина: Го убил помалиот брат по расправија за облека