Литванците со триумф над БиХ се протнаа во осминафиналето на Евробаскет

Од:

Кошаркарската репрезентација на Литванија ја оствари втората победа на Евробаскет совладувајќи ја селекцијата на БиХ со 87:70. Со ова Литванците се искачија на четвртата позиција во групата Б и се пласираа во осминафиналето токму пред Босна и Херцеговина. Најверојатно ќе се соочат со Шпанија во нокаут фазата.

dobivaj vesti na viber

Литванците ја создадоа предноста во вториот период кој го добија со убедливи 14 поени разлика. На одморот заминаа со водство од 56:42.

До крајот Литванија не дозволи високата предност да се стопи.

Мариус Григунис со 16 поени беше најефикасен во победничката селекција, а Џанан Муса со 22 беше најдобар поентер на мечот.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Полјаците ги „спакуваа“ Дончиќ и Словенците!

Фонтекио „трагичар“ на Италија, Французите во полуфинале на Евробаскетот

Ниту Јокиќ не е доволен – Италијанците ги „нокаутираа“ првите фаворити Србија!

Црногорците преку Грузија со осминафинален билет на Евробаскет

Заврши Евробаскетот за Адам Ханга

Црногорците лути откако загубија во драма против Турција

Горан Наумовски