Фонтекио „трагичар“ на Италија, Французите во полуфинале на Евробаскетот

Од:

Италијанската кошаркарска репрезентација повторно покажа големо срце, но загуби во продолженија во четврт-финалето на Евробаскетот од Франција со 93:85, која сега ќе го чека подобриот од мечот Словенија-Полска меѓу најдобрите четири.

По сензационалната победа над Србија, малкумина им даваа на „аѕурите“ шанси против фаворитите Франција, и во фуриозен почеток со 47 поени во првата четвртина, Франција имаше 27:20 водство. Франција го заддржа водството и во втората четвртина (38:31), пред фантастичниот старт на второто полувреме на Италијанците, кои ја добија третата четвртина со 31:18 за да направат предност од 62:56. Потоа во драматична завршница Фонтекио утна две слободни фрлања, а Ертел успеа да израмни за 77:77.

Во продолжението, Французите имаа подобар почеток и на крајот стигнаа до 93:85 победа. Томас Ертел заврши со 20 поени, Руди Гобер додаде 19 поени и 14 скока, додека кај Италија, Симоне Фонтекио и Марко Спису завршија со по 21 поен.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Полјаците ги „спакуваа“ Дончиќ и Словенците!

Ниту Јокиќ не е доволен – Италијанците ги „нокаутираа“ првите фаворити Србија!

Црногорците преку Грузија со осминафинален билет на Евробаскет

Литванците со триумф над БиХ се протнаа во осминафиналето на Евробаскет

Заврши Евробаскетот за Адам Ханга

Црногорците лути откако загубија во драма против Турција

Горан Наумовски