Црногорците преку Грузија со осминафинален билет на Евробаскет

Од:

Кошаркарската репрезентација на Црна Гора е последниот учесник од групата А во осминафиналето на Евробаскет, а ќе игра против Германија. Црногорците ја совладаа Грузија со 73:81, и тоа среде Тбилиси.

Црна Гора го презеде водството од стартот ја заокружи првата четвртина со шест поени разлика (15:21). И на полувреме замина со идентична предност (35:41).

Игор Дрогбњак со 22 поени беше предводник на Црногорците, а Кендрик Пери дополни 17 кошеви.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Полјаците ги „спакуваа“ Дончиќ и Словенците!

Фонтекио „трагичар“ на Италија, Французите во полуфинале на Евробаскетот

Ниту Јокиќ не е доволен – Италијанците ги „нокаутираа“ првите фаворити Србија!

Литванците со триумф над БиХ се протнаа во осминафиналето на Евробаскет

Заврши Евробаскетот за Адам Ханга

Црногорците лути откако загубија во драма против Турција

Горан Наумовски