Црногорците лути откако загубија во драма против Турција

Од:

И покрај тоа што беа на чекор до сензационална победа, кошаркарите на Црна Гора го почнаа Евробаскетот со 72:68 пораз од фаворизираната Турција, во меч во кој сметаа дека се ограбени.

dobivaj vesti na viber

Црногорците имаа 68:65 предност во Тбилиси на две и пол минути пред крајот на мечот, но потоа во драма, Турција на Ергин Атаман се врати, кога на 4.5 секунди пред крајот на мечот беше суден контроверзен фаул во напад на Марко Симовиќ над Џеди Осман, по што Коркмаз со тројка го реши победникот.

Бојан Дубљевиќ со 16 поени беше најдобар за Црна Гора, додека Шејн Ларкин имаше 18, а Осман 15 за Турција.

Извор: Тоспорт

Би можело да ве интересира

Кошаркарската ѕвезда Бритни Грајнер е префрлена од затвор во руска казнена колонија

Горан Наумовски

Американката Мерит Хемпе доби македонски пасош и ќе ја засили нашата репрезентација

Партизан демантира дека преговара со Кампацо

ВИДЕО: Кошаркарки на Мали се истепаа во микс-зоната додека Србинка даваше изјава

Полјаците ги „спакуваа“ Дончиќ и Словенците!

Фонтекио „трагичар“ на Италија, Французите во полуфинале на Евробаскетот