Полјаците ги „спакуваа“ Дончиќ и Словенците!

Од:

Полска е последниот полуфиналист на Евробаскетот, откако во драматичен и тензичен меч со 90:87 го елиминираа актуелниот шампион Словенија, за да обезбедат дуел со Франција, која претходно со многу мака по продолженија ја совлада Италија.

Полјаците имаа фантастично прво полувреме, во кое ги надиграа Словенците, пред тие да се вратат во третата четвртина и да имаат само „пола“ кош негатива 63:64. Во завршницата, Дончиќ беше исфрлен од игра со пет лични грешки, по што Полјаците се вратија во игра и поведоа со 89:82, пред Драгиќ да постигне тројка, и во следниот напад Полска да ја загуби топката, и Драгиќ да погоди за 90:87 на 31 секунди пред крајот.

Меѓутоа, во финишот, Словенците не направија фаул и на крајот беа елиминирани.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Фонтекио „трагичар“ на Италија, Французите во полуфинале на Евробаскетот

Ниту Јокиќ не е доволен – Италијанците ги „нокаутираа“ првите фаворити Србија!

Црногорците преку Грузија со осминафинален билет на Евробаскет

Литванците со триумф над БиХ се протнаа во осминафиналето на Евробаскет

Заврши Евробаскетот за Адам Ханга

Црногорците лути откако загубија во драма против Турција

Горан Наумовски