Лил го изненади Олимпик Лион

Екипата на Лил направи изненадување откако синоќа на последниот натпревар од 24.коло од Лига 1 на „Жерлан“ го совлада Олимпик Лион со 3:1.

Гостите водеа по 50.минути со 3:0 со головите на Орелјан Шедју, Флоран Балмон и Салмон Калу (пенал). Поразот на Олимпик Лион го „ублажи“ Лопез со гол од пенал во 57.минута.

Овој кикс на Олимпик Лион најдобро го користи лидерот ПСЖ, кој сега има шест бодови предност на врвот на табелата.

На другите натпревари од ова коло во Францускиот фудбалски шампионат беа постигнати следниве резултати: Рен – Тулуз 2:0, Евиан – Олимпик Марсеј 1:1, Ајачио – Бордо 1:0, Ница – Лориен 1:1, Троа – Сошо 0:0, Валенсиен – Брест 2:1, Нанси – Ремс 1:2, Сент Етиен – Монпеље 4:1 и ПСЖ – Бастија 3:1.

Табела: ПСЖ 51 бод, Олимпик Лион 45, Олимпик Лион 45, Олимпик Марсеј 43, Сент Етиен 40, Рен 40, Ница 39, Бордо 38,…

Катерина Ѓуровски

Во Франција тврдат дека Зидан на лето ќе застане на чело на ПСЖ

Гризман му даде поддршка на Умтити: Без него немаше да го освоиме СП, тој е примерен професионалец